Dėl dujų tiekimo ES: stiprėja siūlymai veikti solidariai

2016.06.21

Dėl gamtinių dujų tiekimo Europai ietis kryžiuoja valstybės, privačios kompanijos ir politikai. Kuria kryptimi juda ES apsirūpinimo dujomis strategija? Kaip padidinti dujų tiekimo saugumą, kad nepasikartotų 2006, 2009, 2014 metais kilusios krizės?
Energetinis saugumas tapo svarbiausiu ES politikos formavimo klausimu ir vienu iš pagrindinių 2015 metais Europos Komisijos patvirtintos vadinamosios Energetikos sąjungos strategijos tikslų. Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komitete – svarbiausiame sprendžiant ES energetikos klausimus – pristatyti pasiūlymai dėl Dujų tiekimo saugumo reglamento.

Vien nacionalinio požiūrio nepakanka
2010 metais įsigaliojus Reglamentui dėl dujų tiekimo saugumo užtikrinimo priemonių, ES žengtas pirmasis žingsnis didesnio gamtinių dujų įmonių, valstybių narių ir Europos Komisijos veiksmų reaguojant į tarptautinį dujų tiekimo saugumo iššūkį koordinavimo linkme.
2010 metų reglamentas grindžiamas pripažinimu, kad energetinis saugumas –bendros nacionalinės valdžios institucijų ir ES kompetencijos ir atsakomybės sritis. Be to, nustatyta, kad bendra energetikos politika grindžiama solidarumo principu ir kad ja siekiama užtikrinti energijos tiekimo saugumą. Tai buvo labai svarbu atsižvelgiant į didėjančią ES priklausomybę nuo importuojamų dujų, taip pat į pakartotinius dujų tiekimo iš Rusijos sutrikimus, kurie padarė didelį poveikį tiekimui į keletą ES valstybių narių.
Vis dėlto šiandien pripažįstama, kad nepakanka vien nacionalinio požiūrio, pagal kurį veiksmų imasi kiekviena šalis. Regionų skirtumai, tarpvalstybinių dujų tiekimo problemos verčia stiprinti solidarumu grindžiamą reagavimą į dujų tiekimo sutrikimus.
Vienas iš siūlymų – ES dujų rinka bus integruota ir efektyvi, jei dujų srautai Europos dujotiekiais galės judėti reversiniu (abiejomis kryptimis) būdu.

Griežtos kontrolės ir aiškaus solidarumo link
Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos (ITRE) komitetui buvo pristatyti šie siūlymai.
Atsižvelgiant į tarpvalstybinį dujų tiekimo pobūdį (90 procentų dujų srautų per Europą maršrutų kerta bent vieną valstybinę sieną) ir su tuo susijusią dujų tiekimo sutrikimų riziką būtina stiprinti Europos Komisijos atliekamą veiksmų koordinatorės vaidmenį.
Kritiniais atvejais turi pradėti privalomai veikti solidarumo mechanizmas. Tai reiškia, kad ir pačios valstybės neatleidžiamos nuo pareigos didinti savo atsparumą tiekimo sutrikimams įvairinant savo dujų tiekėjus, dujų tiekimo maršrutus ir energijos rūšis.
Labai svarbu: norint užtikrinti saugų energijos tiekimą, siūloma visos ES įmonėms, taip pat energetikos įmonėms, sudaryti vienodas sąlygas prekiauti energija, nustatant skaidrias laisvosios rinkos taisykles, kurios būtų privalomos visoms visos tiekimo, perdavimo ir skirstymo grandinės įmonėms ir suinteresuotiesiems subjektams.
Siūloma reikalauti keistis informacija dėl dujų tiekimo sutarčių: sudarius arba pakeitus tam tikras atitinkamas sutartis, apie tai būtų automatiškai pranešama Europos Komisijai. Be to, siūloma nustatyti išimtinę Europos Komisijos teisę tinkamai pagrįstais atvejais prašyti gamtinių dujų įmonių pateikti sutartį, kad būtų atliktas jos poveikio tiekimo saugumui įvertinimas.

Stiprinti Europos Komisijos vaidmenį
Visiems šiems pasiūlymams pritariu ir pats teikiau pasiūlymus, kurių esmė yra didesnis Europos Komisijos vaidmuo ir atsakomybė užtikrinant energetinį saugumą bei nenutrūkstamą energijos tiekimą.
Nesutinku, kad susitarimų dėl dujų tiekimo prerogatyva būtų paliekama vien valstybėms narėms. Ne valstybės narės, o Komisija, bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, turi nustatyti bendradarbiavimo mechanizmą. Pasigendu ir aktyvesnio Komisijos vaidmens sudarant prevencinius veiksmų ir ekstremalių situacijų valdymo planus.
Manau, kad būtina jau dabar imtis veiksmų dėl didesnio dujų ir elektros sistemų integravimo ir sąveikumo, kad, iškilus krizei, dujas būtų galima pakeisti elektra ar kitais energijos šaltiniais.
Deja, tačiau dabartinė energetinė situacija ES nėra itin džiuginanti. Energetikos infrastruktūra yra pasenusi, jai atnaujinti bei naujoms jungtims statyti reikia milžiniškų investicijų. Tenka pripažinti, jog neretai pritrūkstama ir politinės valios susitarti ir įgyvendinti regioninius energetinius projektus. Taip nutiko ir dėl suskystintų dujų terminalo statybos Lietuvoje.
Europos Parlamento užduotis – priversti sparčiau ir efektyviau dirbti Europos Komisiją. Optimistiškai nuteikia tai, kad Europos Parlamente dėl dujų tiekimo saugumo stiprėja siūlymai veikti solidariai.

Kodėl Lietuvai būtina investuoti į Europos superkompiuterius?

2018.05.22

Pasaulyje vyksta įnirtingos, akimi nematomos duomenų apdorojimo varžybos, kuriose ES atsilieka nuo pirmaujančiųjų. Konkurencinę kovą duomenų apdorojimo srityje laimi Kinija ir JAV, už kurių rikiuojasi Japonija ir Šveicarija. Šių metų pradžioje Europos Komisija paskelbė planuojanti kartu su ES valstybėmis narėmis investuoti į pasaulinės klasės Europos superkompiuterius, kurti bendrą įmonę „EuroHPC“. Europos Parlamento socialistų ir demokratų […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „ES neturi kito kelio – tik būti vieninga“

2017.09.13

2017 m. rugsėjo 13 d., Strasbūras. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis teigiamai vertina Europos Komisijos vadovo J.C. Junckerio metinę kalbą apie ES padėtį ir vykusias diskusijas. „Patiko įžvalgos ir pasiūlymai, kurie reiškia vieną paprastą tiesą: judėti pirmyn ES gali tik būdama vieninga. Kito kelio nėra“, – teigia Z. Balčytis. Ekonomika: vėjo kryptis – vis palankesnė […]

Skaityti daugiau

ES gynybos politika: ne kariuomenė, o kooperacija

2017.07.05

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamente vykusioje diskusijoje „ES gynybos planas ir Europos ateitis“ dar kartą patvirtinta, kad Europa pirmiausia pati turi rūpintis savo saugumu. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, žodžiai, pažadai ir pirmieji veiksmai dėl ES saugumo didinimo nuteikia optimistiškai, vis dėlto rezultatai priklausys ne tik nuo bendrijos institucijų, bet, svarbiausia, nuo valstybių […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „Stambios kompanijos spaudžiamos viešinti mokesčius“

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios įpareigotų stambias įmones, kurių apyvarta kasmet viršija 750 milijonų eurų, viešinti informaciją dėl atskirose valstybėse sumokamų mokesčių. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, taip siekiama padidinti mokesčių skaidrumą ir atgrasyti didžiąsias tarptautines kompanijas nuo mokesčių vengimo, dėl kurio ES valstybės kasmet praranda nuo 50 […]

Skaityti daugiau

Europos Parlamentas ragina ginti vartotojus nuo pramoninio diktato

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas balsavo dėl rezoliucijos, kuri ragina ES valstybes skatinti patvarių ir kokybiškų prietaisų gamybą, o, esant reikalui, ir jų taisymą. „Tai rezoliucija prieš piktybišką, iš anksto dalies gamintojų suplanuotą greitą daiktų nusidėvėjimą“, – tokia naujo dokumento esmė – teigia europarlamentaras Zigmantas Balčytis. Europos Parlamentas siūlo nustatyti kiekvienos gaminių […]

Skaityti daugiau

Solidarumo mokesčiai – ir būtini, ir neišvengiami. Tegyvuoja Respublika!

2017.02.27

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena iš didžiausių Europos Sąjungoje ir nuolat didėja. Darbo užmokesčio skirtumai – per dideli. Ribotas mokesčių sistemos progresyvumas. Socialinė apsauga – minimali. Visa tai kenkia ekonomikai, didina skurdą, nesaugumą ir skatina emigraciją. Tokia yra Europos Komisijos paskelbta ataskaita apie Lietuvą. Kitaip tariant, Europos Komisija klausia Lietuvos: Jūsų valstybėje normalu, kad mokytojai, […]

Skaityti daugiau

Kairioji politika: sprendimas, o ne problema

2017.02.13

Dauguma partijų prieš rinkimus ir po rinkimų naudoja kairiosios politikos šūkius bei dalina analogiškus pažadus. Ir taip net prisiekusieji dešinieji – nori to ar nenori – pripažįsta, kad kairioji politika atitinka daugelio žmonių lūkesčius. Kairioji politinė jėga – socialdemokratai – pavasarį tiesiogiai rinks naująjį partijos pirmininką. Ar svarbu, kas juo, Socialdemokratų partijos pirmininku, bus? Taip, […]

Skaityti daugiau

Kontaktai

+32477931947
info@balcytis.lt

Siūlyk idėjas

©2015 Visos teisės saugomos

Zigmanto Balčyčio asmeninė svetainė