Energijos importas: derybos su išorės tiekėjais – tik su Komisijos žinia

2016.09.09

Europos Parlamento Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitete (ITRE) toliau svarstomas dokumentas dėl tarpvyriausybinių susitarimų energijos importo iš trečiųjų šalių srityje. Dokumentas numato aktyvų Europos Komisijos dalyvavimą valstybėms narėms perkant energetikos išteklius iš išorės tiekėjų.

Esu šio dokumento šešėlinis pranešėjas nuo Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso. Aktyviai dalyvauju šio dokumento svarstyme ir pritariu Europos Komisijos siūlymui turėti realiai veikiantį ir efektyvų instrumentą dėl keitimosi informacija apie tarpvalstybinius energetikos susitarimus.

Taip pat ne kartą teikiau siūlymus, kad valstybės narės kartu, o ne pavieniui, derėtųsi su monopolijomis dėl energetinių šaltinių įsigijimo, atsisakytų dvišalių ilgalaikių sutarčių su energetinių išteklių tiekėjais iš trečiųjų šalių, sukurtų bendrą ES energetikos rinką ir įsteigtų ES energijos išteklių pirkimo grupę.

Lūžio tašku galima laikyti 2012-uosius, kai EP ir Europos Taryba priėmė sprendimą, kuriuo numatyta, kad valstybės narės turi keistis informacija apie tarpvalstybinius susitarimus energetikos srityje, privalu informuoti Komisiją apie visus ankščiau pasirašytus ir naujus susitarimus šioje srityje.

Vis dėlto reikia pripažinti, kad šis mechanizmas neveikia taip, kaip norėtų mažiau energetiškai saugios valstybės narės. Būtinos papildomos priemonės, kad būtų užtikrinta ES energetikai žalingų sandorių prevencija.

Viena iš tokių prevencijos priemonių – išankstinei Europos Komisijos patikrai privalo būti teikiami visi su trečiosiomis šalimis vykdomo susitarimo dokumentai – ir teisiškai įpareigojantys, ir ne.

Tai užtikrintų, kad vien dokumento forma bei jo oficialus pavadinimas neturėtų lemti, ar tokia priemonė įgyja ar ne tarpvyriausybinio susitarimo pobūdį. Dokumento turinys turėtų būti lemiamas veiksnys, o ne dokumento forma.

Kitas svarbus klausimas – Europos Komisijos dalyvavimas derybose tarp valstybės narės ir trečiųjų šalių. Pritariu siūlymui, kad Komisijos dalyvavimas derybose būtų privalomas, kai valstybės narės energetinių išteklių importas iš išorės sudaro ne mažiau kaip 20 procentų. Tai padėtų toms valstybėms narėms išvengti politinio spaudimo iš trečiųjų šalių nekviesti Komisijos į derybas.

Komitete diskutuota ir dėl vadinamosios „pilkosios zonos“ – kai valstybė narė pasirašo ar ratifikuoja susitarimą su trečiąja šalimi, nors Komisijos pateikia išvadą, kad susitarimas pažeidžia ES teisę. Mano pateiktoje pataisoje numatyta, kad tais atvejais, kai Komisija susitarime randa prieštaravimų, valstybė narė negali pasirašyti tarpvyriausybinių susitarimų, kol jie neatitiks Sąjungos teisės.

Visi šie pasiūlymai radikaliai pakeistų valstybių narių derybinę galią, nes perkant energiją galėtume pasinaudoti visos ES – stipraus rinkos veikėjo – galia. Be to, sumažėtų trečiųjų šalių galimybė manipuliuoti energijos kainomis ir diskriminuoti valstybes. Neabejoju, kad dėl šių pasiūlymų dar teks pakovoti.

Spalio mėnesį ITRE komitetas balsuos dėl dokumento turinio. Vėliau šis dokumentas keliaus į Europos Tarybą, kur turės būti pasiektas kompromisas tarp Europos Parlamento siūlymų ir Tarybos pozicijos. Taryba kol kas nepritaria, kad Komisijos dalyvavimas būtų privalomas valstybės narės derybose su išorės tiekėju.

Kodėl Lietuvai būtina investuoti į Europos superkompiuterius?

2018.05.22

Pasaulyje vyksta įnirtingos, akimi nematomos duomenų apdorojimo varžybos, kuriose ES atsilieka nuo pirmaujančiųjų. Konkurencinę kovą duomenų apdorojimo srityje laimi Kinija ir JAV, už kurių rikiuojasi Japonija ir Šveicarija. Šių metų pradžioje Europos Komisija paskelbė planuojanti kartu su ES valstybėmis narėmis investuoti į pasaulinės klasės Europos superkompiuterius, kurti bendrą įmonę „EuroHPC“. Europos Parlamento socialistų ir demokratų […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „ES neturi kito kelio – tik būti vieninga“

2017.09.13

2017 m. rugsėjo 13 d., Strasbūras. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis teigiamai vertina Europos Komisijos vadovo J.C. Junckerio metinę kalbą apie ES padėtį ir vykusias diskusijas. „Patiko įžvalgos ir pasiūlymai, kurie reiškia vieną paprastą tiesą: judėti pirmyn ES gali tik būdama vieninga. Kito kelio nėra“, – teigia Z. Balčytis. Ekonomika: vėjo kryptis – vis palankesnė […]

Skaityti daugiau

ES gynybos politika: ne kariuomenė, o kooperacija

2017.07.05

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamente vykusioje diskusijoje „ES gynybos planas ir Europos ateitis“ dar kartą patvirtinta, kad Europa pirmiausia pati turi rūpintis savo saugumu. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, žodžiai, pažadai ir pirmieji veiksmai dėl ES saugumo didinimo nuteikia optimistiškai, vis dėlto rezultatai priklausys ne tik nuo bendrijos institucijų, bet, svarbiausia, nuo valstybių […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „Stambios kompanijos spaudžiamos viešinti mokesčius“

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios įpareigotų stambias įmones, kurių apyvarta kasmet viršija 750 milijonų eurų, viešinti informaciją dėl atskirose valstybėse sumokamų mokesčių. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, taip siekiama padidinti mokesčių skaidrumą ir atgrasyti didžiąsias tarptautines kompanijas nuo mokesčių vengimo, dėl kurio ES valstybės kasmet praranda nuo 50 […]

Skaityti daugiau

Europos Parlamentas ragina ginti vartotojus nuo pramoninio diktato

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas balsavo dėl rezoliucijos, kuri ragina ES valstybes skatinti patvarių ir kokybiškų prietaisų gamybą, o, esant reikalui, ir jų taisymą. „Tai rezoliucija prieš piktybišką, iš anksto dalies gamintojų suplanuotą greitą daiktų nusidėvėjimą“, – tokia naujo dokumento esmė – teigia europarlamentaras Zigmantas Balčytis. Europos Parlamentas siūlo nustatyti kiekvienos gaminių […]

Skaityti daugiau

Solidarumo mokesčiai – ir būtini, ir neišvengiami. Tegyvuoja Respublika!

2017.02.27

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena iš didžiausių Europos Sąjungoje ir nuolat didėja. Darbo užmokesčio skirtumai – per dideli. Ribotas mokesčių sistemos progresyvumas. Socialinė apsauga – minimali. Visa tai kenkia ekonomikai, didina skurdą, nesaugumą ir skatina emigraciją. Tokia yra Europos Komisijos paskelbta ataskaita apie Lietuvą. Kitaip tariant, Europos Komisija klausia Lietuvos: Jūsų valstybėje normalu, kad mokytojai, […]

Skaityti daugiau

Kairioji politika: sprendimas, o ne problema

2017.02.13

Dauguma partijų prieš rinkimus ir po rinkimų naudoja kairiosios politikos šūkius bei dalina analogiškus pažadus. Ir taip net prisiekusieji dešinieji – nori to ar nenori – pripažįsta, kad kairioji politika atitinka daugelio žmonių lūkesčius. Kairioji politinė jėga – socialdemokratai – pavasarį tiesiogiai rinks naująjį partijos pirmininką. Ar svarbu, kas juo, Socialdemokratų partijos pirmininku, bus? Taip, […]

Skaityti daugiau

Kontaktai

+32477931947
info@balcytis.lt

Siūlyk idėjas

©2015 Visos teisės saugomos

Zigmanto Balčyčio asmeninė svetainė