Kas neteisinga mokant mokesčius ES?

2016.06.13

Neteisinga, kad darbininkai, pensininkai ir smulkieji verslininkai moka vis daugiau, o turtingieji ir tarptautinės korporacijos vengia sąžiningai mokėti savo mokesčių dalį. Toks teiginys nuskambėjo Europos Parlamente svarstant kovos su pelno mokesčio vengimu priemones.

Praėjusią savaitę Europos Parlamentas pritarė naujoms taisyklėms, kurios panaikina teisines spragas, leidžiančias įmonėms vengti pelno mokesčio. Siūloma taikyti griežtesnius palūkanų atskaitymo apribojimus, taip pat ES lygiu nustatyti mokesčių rojų sąrašą ir užkirsti kelią priedangos įmonių steigimui. Nutarta įsteigti tyrimo komitetą, kuris vertins, ar tinkamai įgyvendinamos ES kovos su pinigų plovimu, mokesčių vengimu ir slėpimu taisyklės, atsižvelgiant į „Panamos dokumentų“ skandalą.

Taisyklėse įtvirtintas principas, kad didelės, tarptautinės bendrovės turi mokėti pelno mokestį toje valstybėje, kurioje jos uždirba pelną. Dėl pelno mokesčio vengimo ES kasmet praranda 160-190 milijardų eurų pajamų.

Taisyklėse aiškiai apibrėžiami terminai „nuolatinė buveinė”, “mokesčių rojus”, “mažiausias ekonominis pagrindas” ar “sandorių kainos”, kuriuos įmonės dažnai interpretuoja taip, kaip joms palankiau. Tikslas yra vienas: nutraukti bet kokį mokesčių vengimą“, – teigia Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis.

Europos Komisija yra pranešusi pradėsianti naujas kovos su mokestiniais rojais priemones. Jau šią vasarą bus parengtas pirmasis „juodasis sąrašas“ tų įmonių, kurios nesąžiningai veikia ES. Taip pat bus rengiamas „juodasis sąrašas“ mokesčių rojų ir valstybių, kurios iškreipia konkurenciją.

Tikiuosi, kad Lietuvos įmonių šiame sąraše nebus. Reforma ir priemonės pirmiausia nutaikytos į didžiąsias, tarptautines kompanijas, veikiančias Europoje, bet vengiančias mokėti mokesčius, tarp jų ir pelno mokestį. Dėl teisės aktų sudėtingumo didelės įmonės sugeba manipuliuoti teisės aktais ir išvengti mokesčių, o mažos ir vidutines įmonės negali pasinaudoti tokiomis schemomis ir turi mokėti santykinai didelius mokesčius.

Noriu pažymėti, kad nusiteikimas kovoti su mokesčių vengimu yra labai rimtas, net yra siūloma taikyti net vienodą pelno mokestį visose ES valstybėse“, – perspėja Z. Balčytis.

Pelno mokesčiai ES valstybėse skiriasi. Įstatymais numatyta didžiausia įmonių pelno mokesčio norma yra Prancūzijoje – 38 procentai. Mažiausia – Bulgarijoje – 10 procentų (2015 metų duomenys).

Kipre ir Maltoje sumokami santykinai didžiausi pelno mokesčiai – apie 6,4 procento bendrojo vidaus produkto. Lietuvoje, Vengrijoje ir Slovėnijoje sumokama santykinai mažiausiai pelno mokesčių – 1,4 procento.

Europos Parlamentas taip pat rekomenduoja pažaboti vidinį skolinimą įmonių grupėje, kuris yra vienas dažniausiai naudojamų būdų siekiant parodyti mažus pelnus ir tokiu būdu išvengti mokesčių“, – teigia Z. Balčytis.

Dažniausia naudojama tokia schema: ES veikianti įmonių grupė įsteigia dukterinę įmonę mažų mokesčių šalyje ar mokesčių rojuje. Ši įmonė vienai iš grupės įmonių suteikia paskolą dirbtinai padidintomis palūkanomis. Mokėtina „fiktyvių“ palūkanų suma paprastai gali būti atskaitoma iš apmokestinamojo pelno, tokiu būdu sumažinant ir jį, ir nuo jo mokamus mokesčius. Savo ruožtu pinigai lieka tos pačios įmonių grupės rankose.

Nereikia atmesti galimybės, kad taip elgiasi ir kai kurios Lietuvoje veikiančios įmonių grupės. Tokia ir panaši praktika nebebus toleruojama: Europos Parlamentas bei Komisija siūlo apriboti mokėtinų palūkanų sumą, kurią būtų leidžiama atskaityti, nes tai padėtų padidinti sumokamų mokesčių dalį“, teigia Z. Balčytis.

Galutinį sprendimą dėl kovos su mokesčių vengimu taisyklių turės vienbalsiai tarti ES Taryba. Europos Parlamentas savo nuomonę šiuo klausimu jau pareiškė.

Kodėl Lietuvai būtina investuoti į Europos superkompiuterius?

2018.05.22

Pasaulyje vyksta įnirtingos, akimi nematomos duomenų apdorojimo varžybos, kuriose ES atsilieka nuo pirmaujančiųjų. Konkurencinę kovą duomenų apdorojimo srityje laimi Kinija ir JAV, už kurių rikiuojasi Japonija ir Šveicarija. Šių metų pradžioje Europos Komisija paskelbė planuojanti kartu su ES valstybėmis narėmis investuoti į pasaulinės klasės Europos superkompiuterius, kurti bendrą įmonę „EuroHPC“. Europos Parlamento socialistų ir demokratų […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „ES neturi kito kelio – tik būti vieninga“

2017.09.13

2017 m. rugsėjo 13 d., Strasbūras. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis teigiamai vertina Europos Komisijos vadovo J.C. Junckerio metinę kalbą apie ES padėtį ir vykusias diskusijas. „Patiko įžvalgos ir pasiūlymai, kurie reiškia vieną paprastą tiesą: judėti pirmyn ES gali tik būdama vieninga. Kito kelio nėra“, – teigia Z. Balčytis. Ekonomika: vėjo kryptis – vis palankesnė […]

Skaityti daugiau

ES gynybos politika: ne kariuomenė, o kooperacija

2017.07.05

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamente vykusioje diskusijoje „ES gynybos planas ir Europos ateitis“ dar kartą patvirtinta, kad Europa pirmiausia pati turi rūpintis savo saugumu. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, žodžiai, pažadai ir pirmieji veiksmai dėl ES saugumo didinimo nuteikia optimistiškai, vis dėlto rezultatai priklausys ne tik nuo bendrijos institucijų, bet, svarbiausia, nuo valstybių […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „Stambios kompanijos spaudžiamos viešinti mokesčius“

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios įpareigotų stambias įmones, kurių apyvarta kasmet viršija 750 milijonų eurų, viešinti informaciją dėl atskirose valstybėse sumokamų mokesčių. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, taip siekiama padidinti mokesčių skaidrumą ir atgrasyti didžiąsias tarptautines kompanijas nuo mokesčių vengimo, dėl kurio ES valstybės kasmet praranda nuo 50 […]

Skaityti daugiau

Europos Parlamentas ragina ginti vartotojus nuo pramoninio diktato

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas balsavo dėl rezoliucijos, kuri ragina ES valstybes skatinti patvarių ir kokybiškų prietaisų gamybą, o, esant reikalui, ir jų taisymą. „Tai rezoliucija prieš piktybišką, iš anksto dalies gamintojų suplanuotą greitą daiktų nusidėvėjimą“, – tokia naujo dokumento esmė – teigia europarlamentaras Zigmantas Balčytis. Europos Parlamentas siūlo nustatyti kiekvienos gaminių […]

Skaityti daugiau

Solidarumo mokesčiai – ir būtini, ir neišvengiami. Tegyvuoja Respublika!

2017.02.27

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena iš didžiausių Europos Sąjungoje ir nuolat didėja. Darbo užmokesčio skirtumai – per dideli. Ribotas mokesčių sistemos progresyvumas. Socialinė apsauga – minimali. Visa tai kenkia ekonomikai, didina skurdą, nesaugumą ir skatina emigraciją. Tokia yra Europos Komisijos paskelbta ataskaita apie Lietuvą. Kitaip tariant, Europos Komisija klausia Lietuvos: Jūsų valstybėje normalu, kad mokytojai, […]

Skaityti daugiau

Kairioji politika: sprendimas, o ne problema

2017.02.13

Dauguma partijų prieš rinkimus ir po rinkimų naudoja kairiosios politikos šūkius bei dalina analogiškus pažadus. Ir taip net prisiekusieji dešinieji – nori to ar nenori – pripažįsta, kad kairioji politika atitinka daugelio žmonių lūkesčius. Kairioji politinė jėga – socialdemokratai – pavasarį tiesiogiai rinks naująjį partijos pirmininką. Ar svarbu, kas juo, Socialdemokratų partijos pirmininku, bus? Taip, […]

Skaityti daugiau

Kontaktai

+32477931947
info@balcytis.lt

Siūlyk idėjas

©2015 Visos teisės saugomos

Zigmanto Balčyčio asmeninė svetainė