Už milijardą eurų kasdien: pagaminta Kinijoje – parduota ES

2016.05.13

Oficialu: Kinija siekia, kad Pasaulio prekybos organizacija (PPO) ją pripažintų rinkos ekonomikos šalimi. Jei taip nutiktų, Kinijos produkcija dar laisviau patektų į jau dabar pigių kiniškų prekių perpildytą ES rinką.

Reikia pripažinti, kad nors šiuo metu ES turi teisę taikyti ir taiko antidempingo priemones produkcijai iš Kinijos, rinkos apsaugoti tai nepadeda. Sąžiningai konkuruoti su Kinijos vyriausybės subsidijuojama produkcija, prekių eksportu – sudėtinga.

Šią savaitę Europos Parlamentas paragino Europos Komisiją apsaugoti ES pramonę ir darbo vietas nuo tolimesnio Kinijos produkcijos įsigalėjimo ES rinkoje. Europos Komisija taip pat raginta pasiūlyti naujas kovos su dempingu taisykles ir pasiųsti aiškų signalą Kinijai, kad jai negali būti suteiktas rinkos ekonomikos statusas. Ir kol Kinija neatitiks visų rinkos ekonomikos kriterijų, šios šalies dempinguojamai ar subisdijuojamai produkcijai ES turi toliau taikyti „nestandartinius metodus”, atsižvelgiant į jos kainų pagrįstumą.

ES rinka darosi vis labiau priklausoma nuo Kinijos. ES ir Kinijos prekybos apimtys pastaraisiais metais didėjo dramatiškai. Ir ne ES naudai. Europos Komisijos duomenimis, 2015 metais Kinijos produkcijos į ES atgabenta už 350 milijardų eurų (2014 metais – už 302 milijardus eurų).

Taigi kasdien į ES importuota kiniškų prekių už milijardą eurų.

ES eksporto į Kiniją rezultatai kuklesni. 2015 metais į Kiniją ES eksportavo prekių už 170 milijardų eurų (2014 metais – už 164 milijardus eurų). Praėjusiais metais ES prekybos su Kinija balansas pasiekė rekordinę neigiamą 180 milijardų eurų ribą.

Tokia situacija žlugdo ES pramonę. Įmonės uždaromos, gamyba dažniausiai perkeliama į Aziją. ES vis daugiau lėšų priversta skirti šioms pasekmėms sušvelninti: iš Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo kasmet skiriama šimtai milijonų eurų darbuotojams, netekusiems darbo, paremti. ES įmonės bankrutuoja arba perkeliamos svetur, o ES mokesčių mokėtojai dar už tai ir sumoka.

2014 metais ES tiesioginės užsienio investicijos į Kiniją sudarė 144 milijardus eurų (Kinijos investicijos į ES – tik 20 milijardų eurų, ir tai sudaro tik labai mažą dalį visų užsienio investicijų Europoje).

Į Kiniją veržiamasi investuoti net žinant, kad Kinijoje valdžia proteguoja valstybines įmones, sudaro nevienodas sąlygas užsienio ir vietos bendrovėms, ypač viešųjų pirkimų srityje, sudėtingos leidimų išdavimo procedūros, teisingumas taikomas selektyviai.

Nors užsienio įmonėms sudėtinga dalyvauti Kinijos viešuosiuose pirkimuose, Kinijos dalyvavimas ES viešuosiuose pirkimuose yra leidžiamas.

Europos Parlamentas atkreipė dėmesį į būtinybę reformuoti ES prekybos apsaugos priemones ir ragina ES Tarybą nedelsiant pateikti savo poziciją šiuo klausimu. Europos Komisija (EK) iki šiol nėra pateikusi jokių veiksmų, kurie spręstų ES rinkos apsaugos problemas, jokio plano, kaip būtų galima išsaugoti pramonę ir darbo vietas ne visada sąžiningos konkurencijos sąlygomis.

Europos Komisijos atstovai šią savaitę patikino: dirba ties „nauju požiūriu”, kuris remsis stipria prekybos apsaugos sistema ir PPO taisyklių laikymusi. Visa tai ES komisarai aptars dar prieš vasaros atostogas. Labai skubiai.

Tariamasi jau 10 metų, bet Europos Komisijos sprendimų kol kas nėra.

Jei Europos Komisija pasiūlytų Kinijai suteikti rinkos ekonomikos statusą (o taip gali nutikti), tam dar turėtų pritarti Europos Parlamentas. O tokiam siūlymui šiuo metu Europos Parlamentas tikrai nepritars.

Kodėl Lietuvai būtina investuoti į Europos superkompiuterius?

2018.05.22

Pasaulyje vyksta įnirtingos, akimi nematomos duomenų apdorojimo varžybos, kuriose ES atsilieka nuo pirmaujančiųjų. Konkurencinę kovą duomenų apdorojimo srityje laimi Kinija ir JAV, už kurių rikiuojasi Japonija ir Šveicarija. Šių metų pradžioje Europos Komisija paskelbė planuojanti kartu su ES valstybėmis narėmis investuoti į pasaulinės klasės Europos superkompiuterius, kurti bendrą įmonę „EuroHPC“. Europos Parlamento socialistų ir demokratų […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „ES neturi kito kelio – tik būti vieninga“

2017.09.13

2017 m. rugsėjo 13 d., Strasbūras. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis teigiamai vertina Europos Komisijos vadovo J.C. Junckerio metinę kalbą apie ES padėtį ir vykusias diskusijas. „Patiko įžvalgos ir pasiūlymai, kurie reiškia vieną paprastą tiesą: judėti pirmyn ES gali tik būdama vieninga. Kito kelio nėra“, – teigia Z. Balčytis. Ekonomika: vėjo kryptis – vis palankesnė […]

Skaityti daugiau

ES gynybos politika: ne kariuomenė, o kooperacija

2017.07.05

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamente vykusioje diskusijoje „ES gynybos planas ir Europos ateitis“ dar kartą patvirtinta, kad Europa pirmiausia pati turi rūpintis savo saugumu. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, žodžiai, pažadai ir pirmieji veiksmai dėl ES saugumo didinimo nuteikia optimistiškai, vis dėlto rezultatai priklausys ne tik nuo bendrijos institucijų, bet, svarbiausia, nuo valstybių […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „Stambios kompanijos spaudžiamos viešinti mokesčius“

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios įpareigotų stambias įmones, kurių apyvarta kasmet viršija 750 milijonų eurų, viešinti informaciją dėl atskirose valstybėse sumokamų mokesčių. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, taip siekiama padidinti mokesčių skaidrumą ir atgrasyti didžiąsias tarptautines kompanijas nuo mokesčių vengimo, dėl kurio ES valstybės kasmet praranda nuo 50 […]

Skaityti daugiau

Europos Parlamentas ragina ginti vartotojus nuo pramoninio diktato

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas balsavo dėl rezoliucijos, kuri ragina ES valstybes skatinti patvarių ir kokybiškų prietaisų gamybą, o, esant reikalui, ir jų taisymą. „Tai rezoliucija prieš piktybišką, iš anksto dalies gamintojų suplanuotą greitą daiktų nusidėvėjimą“, – tokia naujo dokumento esmė – teigia europarlamentaras Zigmantas Balčytis. Europos Parlamentas siūlo nustatyti kiekvienos gaminių […]

Skaityti daugiau

Solidarumo mokesčiai – ir būtini, ir neišvengiami. Tegyvuoja Respublika!

2017.02.27

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena iš didžiausių Europos Sąjungoje ir nuolat didėja. Darbo užmokesčio skirtumai – per dideli. Ribotas mokesčių sistemos progresyvumas. Socialinė apsauga – minimali. Visa tai kenkia ekonomikai, didina skurdą, nesaugumą ir skatina emigraciją. Tokia yra Europos Komisijos paskelbta ataskaita apie Lietuvą. Kitaip tariant, Europos Komisija klausia Lietuvos: Jūsų valstybėje normalu, kad mokytojai, […]

Skaityti daugiau

Kairioji politika: sprendimas, o ne problema

2017.02.13

Dauguma partijų prieš rinkimus ir po rinkimų naudoja kairiosios politikos šūkius bei dalina analogiškus pažadus. Ir taip net prisiekusieji dešinieji – nori to ar nenori – pripažįsta, kad kairioji politika atitinka daugelio žmonių lūkesčius. Kairioji politinė jėga – socialdemokratai – pavasarį tiesiogiai rinks naująjį partijos pirmininką. Ar svarbu, kas juo, Socialdemokratų partijos pirmininku, bus? Taip, […]

Skaityti daugiau

Kontaktai

+32477931947
info@balcytis.lt

Siūlyk idėjas

©2015 Visos teisės saugomos

Zigmanto Balčyčio asmeninė svetainė