Veikti negalima delsti

2016.08.22

Politikos klasika: kur padėti kablelį? Skubinti Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES procesą ar delsti?

Londonas neskuba. Neskubina šio proceso ir Berlynas. Visas šis delsimas veikti įvardijamas pasiruošimu sunkioms deryboms arba priešingai – eiliniu didžiųjų valstybių negebėjimu priimti sprendimus.

Iš pirmo žvilgsnio kamuolys dabar Londono rankose: Didžioji Britanija turi priimti formalų sprendimą pirmoji – pateikti oficialų prašymą išstoti iš ES, inicijuoti ES sutarties 50-ojo straipsnio veikimą.

Veikti negalima, delsti

Aiškius Vokietijos kanclerės Angela Merkel pareiškimus po „Brexit“ referendumo („derybos dėl išstojimo turės prasidėti nedelsiant“) vėliau pakeitė nuosaikesnė pozicija: britams reikia duoti laiko apsigalvoti dėl „aiškiai apibrėžtos pozicijos“.

Aiškią Berlyno poziciją, kad nuolaidų Londonui nebus (Jungtinė Karalystė negalės ateityje bendradarbiauti su ES sau palankiomis sąlygomis) keitė nuosaiki pozicija, kad reikia susitarti dėl sąlygų, kurios būtų palankios abiem pusėms.

Trumpiau: neskubame, kad ir vilkas būtų sotus, ir avys – sveikos. Realiame gyvenime taip nebūna. Visa tai tik rodo, kad ES neturi aiškios savo derybinės pozicijos, nors tokią jau seniai laikas turėti.

Ir naujoji britų premjerė Theresa May taip pat neskuba: Jungtinė Karalystė paprašys leisti pasitraukti iš ES ne anksčiau nei kitų metų pradžioje, nes šaliai reikia laiko suplanuoti „protingą ir tvarkingą išstojimą“.

Derybų iniciatyva, dar net neprasidėjus pačioms deryboms, britų rankose? Taip. Dėl ES politinių lyderių neryžtingumo.

Veikti, negalima delsti

Derybos tarp ES ir Jungtinės Karalystės užtruks ne vienerius metus. Kodėl delsiama pradėti derybas? Kad problema išsispręs pati, o gal britai net persigalvos – po eilinių politinių manipuliacijų pareikš norą likti ES?

Tokie lūkesčiai neverti net nusilpusio svaro. Jau tradicija tapusi ES lyderių taktika – nepriimti ryžtingų sprendimų – kenkia visai ES. Nieko nėra blogiau už užsitęsusį netikrumą. Ir ekonomine, ir politine prasmėmis.

Žaisti užkulisinius didžiuosius politinius žaidimus reiškia dar didesnę destrukciją ES viduje, tarp valstybių narių, ir galimybę ES subyrėti į atskiras, dažnai tarpusavyje nesutariančias valstybes.

Norinčių tokio Lietuvai ir Europai pražūtingo scenarijaus toli ieškoti nereikia.

Naujausia „Eurobarometro“ apklausa parodė, kad 74 proc. europiečių tikisi aktyvesnio ES vaidmens sprendžiant migrantų krizę, 71 proc. – stiprinant ES išorės sienų ir pakrančių apsaugą, 82 proc. – kovojant su terorizmu.

ES gyventojų lūkesčiai aiškūs – aktyvi, ryžtinga ES. Aiški ir išvada: pavieniui kovoti su terorizmu, migracijos krize, apsaugoti išorės sienas nepajėgi nė viena ES valstybė – tik visos kartu.

Kodėl Lietuvai būtina investuoti į Europos superkompiuterius?

2018.05.22

Pasaulyje vyksta įnirtingos, akimi nematomos duomenų apdorojimo varžybos, kuriose ES atsilieka nuo pirmaujančiųjų. Konkurencinę kovą duomenų apdorojimo srityje laimi Kinija ir JAV, už kurių rikiuojasi Japonija ir Šveicarija. Šių metų pradžioje Europos Komisija paskelbė planuojanti kartu su ES valstybėmis narėmis investuoti į pasaulinės klasės Europos superkompiuterius, kurti bendrą įmonę „EuroHPC“. Europos Parlamento socialistų ir demokratų […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „ES neturi kito kelio – tik būti vieninga“

2017.09.13

2017 m. rugsėjo 13 d., Strasbūras. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis teigiamai vertina Europos Komisijos vadovo J.C. Junckerio metinę kalbą apie ES padėtį ir vykusias diskusijas. „Patiko įžvalgos ir pasiūlymai, kurie reiškia vieną paprastą tiesą: judėti pirmyn ES gali tik būdama vieninga. Kito kelio nėra“, – teigia Z. Balčytis. Ekonomika: vėjo kryptis – vis palankesnė […]

Skaityti daugiau

ES gynybos politika: ne kariuomenė, o kooperacija

2017.07.05

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamente vykusioje diskusijoje „ES gynybos planas ir Europos ateitis“ dar kartą patvirtinta, kad Europa pirmiausia pati turi rūpintis savo saugumu. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, žodžiai, pažadai ir pirmieji veiksmai dėl ES saugumo didinimo nuteikia optimistiškai, vis dėlto rezultatai priklausys ne tik nuo bendrijos institucijų, bet, svarbiausia, nuo valstybių […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „Stambios kompanijos spaudžiamos viešinti mokesčius“

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios įpareigotų stambias įmones, kurių apyvarta kasmet viršija 750 milijonų eurų, viešinti informaciją dėl atskirose valstybėse sumokamų mokesčių. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, taip siekiama padidinti mokesčių skaidrumą ir atgrasyti didžiąsias tarptautines kompanijas nuo mokesčių vengimo, dėl kurio ES valstybės kasmet praranda nuo 50 […]

Skaityti daugiau

Europos Parlamentas ragina ginti vartotojus nuo pramoninio diktato

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas balsavo dėl rezoliucijos, kuri ragina ES valstybes skatinti patvarių ir kokybiškų prietaisų gamybą, o, esant reikalui, ir jų taisymą. „Tai rezoliucija prieš piktybišką, iš anksto dalies gamintojų suplanuotą greitą daiktų nusidėvėjimą“, – tokia naujo dokumento esmė – teigia europarlamentaras Zigmantas Balčytis. Europos Parlamentas siūlo nustatyti kiekvienos gaminių […]

Skaityti daugiau

Solidarumo mokesčiai – ir būtini, ir neišvengiami. Tegyvuoja Respublika!

2017.02.27

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena iš didžiausių Europos Sąjungoje ir nuolat didėja. Darbo užmokesčio skirtumai – per dideli. Ribotas mokesčių sistemos progresyvumas. Socialinė apsauga – minimali. Visa tai kenkia ekonomikai, didina skurdą, nesaugumą ir skatina emigraciją. Tokia yra Europos Komisijos paskelbta ataskaita apie Lietuvą. Kitaip tariant, Europos Komisija klausia Lietuvos: Jūsų valstybėje normalu, kad mokytojai, […]

Skaityti daugiau

Kairioji politika: sprendimas, o ne problema

2017.02.13

Dauguma partijų prieš rinkimus ir po rinkimų naudoja kairiosios politikos šūkius bei dalina analogiškus pažadus. Ir taip net prisiekusieji dešinieji – nori to ar nenori – pripažįsta, kad kairioji politika atitinka daugelio žmonių lūkesčius. Kairioji politinė jėga – socialdemokratai – pavasarį tiesiogiai rinks naująjį partijos pirmininką. Ar svarbu, kas juo, Socialdemokratų partijos pirmininku, bus? Taip, […]

Skaityti daugiau

Kontaktai

+32477931947
info@balcytis.lt

Siūlyk idėjas

©2015 Visos teisės saugomos

Zigmanto Balčyčio asmeninė svetainė