Vieniems – mokesčių rojai, kitiems – nepakeliama našta?

2016.12.05

Kuria kryptimi juda ES mokesčių politika? Ko tikėtis verslui, gyventojams, valstybių politikams? Ar taip visada ir bus: vieniems – mokesčių rojai ir nuslėpti milijonai, kitiems – nepakeliama mokesčių našta, socialinė nelygybė ir skurdas?

Viena ES mokesčių politikos kryptis yra aiški: ES stiprėja kova su mokesčių vengimu, pajamų slėpimu ir sukčiavimu. Išvengti mokesčių ES turėtų darytis vis sunkiau.

Nelygybės ir skurdo kaina – trilijonas eurų?

1 trilijonas (tūkstantis milijardų) eurų. Kosminė suma. Tiek lėšų kasmet netenka ES valstybių biudžetai dėl to, kad didelės verslo kompanijos ir turtingi fiziniai asmenys ieško ir randa būdų, kaip slėpti pajamas ir išvengti mokesčių.

1 trilijonas (tūkstantis milijardų) eurų – po 2000 eurų, kasmet nuslėptų nuo kiekvieno ES gyventojo. Nuslėptų atlyginimams, pensijoms, sveikatos apsaugai, švietimui, saugumui.

Iki 2020 metų ES įsipareigojo kasmetę 1 trilijono eurų netektį dėl mokesčių vengimo sumažinti per pusę. Aktyvesnio ES vaidmens kovojant su mokesčių vengimu, apklausų duomenimis, tikisi net 75 procentai ES piliečių.

ES rengiami ir priimami sprendimai (taip pat ir Europos Parlamente) rodo, kad jau artimiausioje ateityje bus siekiama įtvirtinti mokesčių sistemą, jog tarptautinės korporacijos ir didelės kompanijos mokėtų teisingą dalį mokesčių, o valstybėms nereikėtų ieškoti būdų, kaip kamšyti biudžetus taupant socialiai pažeidžiamų gyventojų sąskaita.

Tai galioja ir Lietuvai.

Mokesčių vengimas tampa viena didžiausių kliūčių, kovojant su skurdu ir socialine nelygybe ne tik ES, bet ir pasaulyje. Dažną valstybę išlaiko mažiausias ar vidutines pajamas gaunantys žmonės ar smulkieji bei vidutiniai verslai, bet ne milžiniškus pelnus skaičiuojančios kompanijos.

Sociologai teigia, kad šiuo metu turtinė nelygybė pasaulyje yra didesnė už kada nors fiksuotą žmonijos istorijoje: vos daugiau nei 60 žmonių valdo tiek pat turto, kiek 3,5 milijardo skurdžiausių pasaulio gyventojų.

Veiksmai prieš agresyvų mokesčių planavimą

Birželio pradžioje Europos Parlamentas pritarė naujoms taisyklėms, kurios panaikina teisines spragas, leidžiančias įmonėms vengti pelno mokesčio. Siūloma taikyti griežtesnius palūkanų atskaitymo apribojimus, taip pat ES lygiu nustatyti mokesčių rojų sąrašą ir užkirsti kelią priedangos įmonių steigimui. Nutarta įsteigti tyrimo komitetą, kuris vertins, ar tinkamai įgyvendinamos ES kovos su pinigų plovimu, mokesčių vengimu ir slėpimu taisyklės, atsižvelgiant į „Panamos dokumentų“ skandalą.

Neteisinga, kad dirbantieji, smulkieji verslininkai moka vis daugiau, o turtingieji ir tarptautinės korporacijos vengia sąžiningai mokėti savo mokesčių dalį. Tokie teiginiai skambėjo Europos Parlamente svarstant naujas kovos su pelno mokesčio vengimu priemones.

Taisyklėse įtvirtintas principas, kad didelės, tarptautinės bendrovės turi mokėti pelno mokestį toje valstybėje, kurioje jos uždirba pelną. Reforma ir priemonės pirmiausia ir nutaikytos į didžiąsias, tarptautines kompanijas, veikiančias Europoje, bet vengiančias mokėti mokesčius, tarp jų ir pelno.

Europos Parlamentas taip pat rekomendavo pažaboti vidinį skolinimą įmonių grupėje, kuris yra vienas dažniausiai naudojamų būdų siekiant parodyti mažus pelnus ir tokiu būdu išvengti mokesčių.

Nusiteikimas kovoti su mokesčių vengimu yra labai rimtas: yra siūloma taikyti net vienodą pelno mokestį visose ES valstybėse. Rengiamas pirmasis „juodasis sąrašas“ tų įmonių, kurios nesąžiningai veikia ES, bei „juodasis sąrašas“ mokesčių rojų ir valstybių, kurios iškreipia konkurenciją.

Dėl pelno mokesčio vengimo ES kasmet praranda 160-190 milijardų eurų pajamų.

PVM reforma – atsakas sukčiavimui

Lapkričio pabaigoje Europos Parlamentas pritarė Europos Komisijos pasiūlytam pridėtinės vertės mokesčio (PVM) veiksmų planui.

Dabartinė tarpvalstybinės prekybos PVM sistema galioja nuo 1993 metų ir nebeatitinka šiandienos reikalavimų. Problemų kelia auganti internetinė prekyba ir paplitęs PVM sukčiavimas.

Dabartinė PVM sistema yra suskaidyta ir pernelyg sudėtinga vis dažniau tarpvalstybiniu mastu veiklą vykdančioms įmonėms. Ji taip pat palieka galimybių sukčiauti: vidaus ir tarpvalstybiniai sandoriai vertinami skirtingai, o prekės ar paslaugos gali būti įsigyjamos bendrojoje rinkoje nesumokant PVM. Dažnai sudaromi fiktyvūs sandoriai siekiant nemokėti PVM vienose ES šalyse, o kitose – apgaulės būdu jį susigrąžinti iš valstybės, žinant, kad PVM iš tikrųjų nebuvo sumokėtas.

Siūloma kurti tokią galutinę PVM sistemą, kuri būtų grindžiama prekių ir paslaugų apmokestinimo paskirties šalyje principu, nes kilmės šalies principo neįmanoma įgyvendinti. Taip pat siūloma kurti paprastą, kaip galima mažesnių normų, PVM sistemą.

Mokesčių rojai – tamsioji globalizacijos pusė

Mokesčių rojai, padedantys plauti pinigus ir vengti mokesčių, nėra tik egzotiškai skambantys kraštai, pavyzdžiui, Panama. Nutekinti „Panamos dokumentai“ atskleidė, kad viena iš keturių ten veikiančių teisinių firmų padėjo maždaug 200 tūkstančių įmonių ir žmonių išvengti mokesčių. Skaičius didelis, tačiau visame pasaulyje lengvatinio apmokestinimo įmonių skaičiuojama per 2 milijonus.

Jurisdikcijų, kuriose registruotos įmonės turi mokėti labai mažus mokesčius arba gali jų nemokėti iš viso, yra ir JAV, ir pačioje ES.

Lapkričio pabaigoje Europos Parlamente svarstyti siūlymai, kad mokesčių administravimo institucijos turėtų geresnę prieigą prie informacijos apie ofšorinių fondų savininkus ir tarpininkavimo subjektus, siekiant veiksmingai nustatyti mokesčių slėpimą. Tačiau mokesčių administratorių prieiga prie kovos su pinigų plovimu informacija labai skiriasi visoje ES. Net tada, kai ši prieiga suteikiama, institucijos dažnai vis dar susiduria su kliūtimis, kurios trukdo efektyviai veikti. Todėl šiuo metu siekiama, kad mokesčių institucijos galėtų laisvai naudotis kovos su pinigų plovimu informacija.

Mokesčių rojus yra tamsioji globalizacijos pusė“, − teigė Nobelio premijos laureatas, ekonomistas Džozefas Stiglicas, lapkritį apsilankęs Europos Parlamente. Su tokiu teiginiu sunku nesutikti.

Pavieniui kovoti – sudėtinga

Europa imasi ryžtingų veiksmų ir gali tapti kovos su mokesčių rojais bei PVM sukčiavimu lydere. Į klausimą, ar taip ir bus, kad vieniems – mokesčių rojai, kitiems – nepakeliama našta, galima atsakyti: taip, kaip yra, nebebus. Žaidimo taisyklės bus keičiamos.

Vis dėlto atsakymo laukia kur kas svarbesnis klausimas: kokia ateitis laukia pačios Bendrijos? ES išsivaikščios ar taps labiau centralizuota, vieningesnė, bendrai sprendžianti problemas? Akivaizdu tai, kad valstybėms narėms pavieniui kovoti su mokesčių vengimu, slėpimu ir sukčiavimu bus sudėtinga, o gal ir apskritai neįmanoma.

Kodėl Lietuvai būtina investuoti į Europos superkompiuterius?

2018.05.22

Pasaulyje vyksta įnirtingos, akimi nematomos duomenų apdorojimo varžybos, kuriose ES atsilieka nuo pirmaujančiųjų. Konkurencinę kovą duomenų apdorojimo srityje laimi Kinija ir JAV, už kurių rikiuojasi Japonija ir Šveicarija. Šių metų pradžioje Europos Komisija paskelbė planuojanti kartu su ES valstybėmis narėmis investuoti į pasaulinės klasės Europos superkompiuterius, kurti bendrą įmonę „EuroHPC“. Europos Parlamento socialistų ir demokratų […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „ES neturi kito kelio – tik būti vieninga“

2017.09.13

2017 m. rugsėjo 13 d., Strasbūras. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis teigiamai vertina Europos Komisijos vadovo J.C. Junckerio metinę kalbą apie ES padėtį ir vykusias diskusijas. „Patiko įžvalgos ir pasiūlymai, kurie reiškia vieną paprastą tiesą: judėti pirmyn ES gali tik būdama vieninga. Kito kelio nėra“, – teigia Z. Balčytis. Ekonomika: vėjo kryptis – vis palankesnė […]

Skaityti daugiau

ES gynybos politika: ne kariuomenė, o kooperacija

2017.07.05

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamente vykusioje diskusijoje „ES gynybos planas ir Europos ateitis“ dar kartą patvirtinta, kad Europa pirmiausia pati turi rūpintis savo saugumu. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, žodžiai, pažadai ir pirmieji veiksmai dėl ES saugumo didinimo nuteikia optimistiškai, vis dėlto rezultatai priklausys ne tik nuo bendrijos institucijų, bet, svarbiausia, nuo valstybių […]

Skaityti daugiau

Z. Balčytis: „Stambios kompanijos spaudžiamos viešinti mokesčius“

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas pritarė naujoms ES taisyklėms, kurios įpareigotų stambias įmones, kurių apyvarta kasmet viršija 750 milijonų eurų, viešinti informaciją dėl atskirose valstybėse sumokamų mokesčių. Europarlamentaro Zigmanto Balčyčio teigimu, taip siekiama padidinti mokesčių skaidrumą ir atgrasyti didžiąsias tarptautines kompanijas nuo mokesčių vengimo, dėl kurio ES valstybės kasmet praranda nuo 50 […]

Skaityti daugiau

Europos Parlamentas ragina ginti vartotojus nuo pramoninio diktato

2017.07.04

2017 m. liepos 4 d., Strasbūras. Europos Parlamentas balsavo dėl rezoliucijos, kuri ragina ES valstybes skatinti patvarių ir kokybiškų prietaisų gamybą, o, esant reikalui, ir jų taisymą. „Tai rezoliucija prieš piktybišką, iš anksto dalies gamintojų suplanuotą greitą daiktų nusidėvėjimą“, – tokia naujo dokumento esmė – teigia europarlamentaras Zigmantas Balčytis. Europos Parlamentas siūlo nustatyti kiekvienos gaminių […]

Skaityti daugiau

Solidarumo mokesčiai – ir būtini, ir neišvengiami. Tegyvuoja Respublika!

2017.02.27

Pajamų nelygybė Lietuvoje – viena iš didžiausių Europos Sąjungoje ir nuolat didėja. Darbo užmokesčio skirtumai – per dideli. Ribotas mokesčių sistemos progresyvumas. Socialinė apsauga – minimali. Visa tai kenkia ekonomikai, didina skurdą, nesaugumą ir skatina emigraciją. Tokia yra Europos Komisijos paskelbta ataskaita apie Lietuvą. Kitaip tariant, Europos Komisija klausia Lietuvos: Jūsų valstybėje normalu, kad mokytojai, […]

Skaityti daugiau

Kairioji politika: sprendimas, o ne problema

2017.02.13

Dauguma partijų prieš rinkimus ir po rinkimų naudoja kairiosios politikos šūkius bei dalina analogiškus pažadus. Ir taip net prisiekusieji dešinieji – nori to ar nenori – pripažįsta, kad kairioji politika atitinka daugelio žmonių lūkesčius. Kairioji politinė jėga – socialdemokratai – pavasarį tiesiogiai rinks naująjį partijos pirmininką. Ar svarbu, kas juo, Socialdemokratų partijos pirmininku, bus? Taip, […]

Skaityti daugiau

Kontaktai

+32477931947
info@balcytis.lt

Siūlyk idėjas

©2015 Visos teisės saugomos

Zigmanto Balčyčio asmeninė svetainė